Webmaster Nedir, Nasıl Olunur?
4 Şubat 2018
admin
Paylaş

Webmaster Nedir, Nasıl Olunur?

Webmaster diğer bilinen adıyla internet sitesi yöneticisi olarak da karşımıza çıkar. Günümüzde çoğu insan bu yanlış yorumluyor webmaster olmanın bir internet sitesi yapmaktan olduğunu sanıyorlar. Tabi ayrı olarak birçok arama motorunun site yöneticilerine özel webmaster paneli bulunur. Örnek verecek olursak (webmaster.google.com, webmaster.yandex.com, yahoo.com/webmaster ) Bu panellerde isteğe göre web sitenizin içeriğine göre değişiklikler yapabilirsiniz. SEO ve ziyaretçi açısından doğru kararlar verip kazancınızı ikiye katlayabilirsiniz.

Webmasterlar özel sektörde istediği şirkette çalışabildiği gibi kendi ofisinde internette serbest olarak da çalışabilir. İnternette serbest çalışmak isteyenler içinde webmaster forumları bulunur. Bu forumlarda ister alım satım, ister gönüllü olarak orda sorulan sorulara cevapta verilebilir. Webmasterlar tarafından günlük sıkça kullanılan kavramlar vardır. Bunlar; SEO(Arama Motoru Optimizasyonu), PHP, ASP, NET, AJAX, HTML gibi kavramlar dışında Hosting, VDS, CLOUD sunucu gibi kavramlarda karşımıza çıkmaktadır. Anlattığımız forumlara örnek olarak günümüzde en çok tıklanan başlıca R10 ve WMAracı forumları dikkatleri üstüne çekmektedir.

Nasıl Olunur?

 Ayrıca unutulmaması gereken bir şey var, webmaster olmak için tüm yabancı dilleri bilmenize gerek yok. Domain ve hosting merakınızın olması gerekir. İlk bu işe atılacaklar için WordPress ile başlamalarını öneriyoruz. Aklına takılan soruların R10 ve WMAracı forumlarına atmasını öneriyoruz. İlk başlarda geri dönüş olmayacaktır normal olarak çaylak dönemi çünkü o yüzden çok vakit harcamaları gerekiyor emek verip durmadan çalışmalarını tavsiye ediyoruz.