Tor Browser Nedir? Nasıl Çalışır?
9 Şubat 2018
admin
Paylaş

Tor Browser Nedir? Nasıl Çalışır?

Tor, Kelime açılımı ‘The Onion Routing’ olan internet kullanıcılarının gezdikleri yerler de kimlik ve bilgilerini gizlemelerine imkân tanıyan bir yazılımdır. Legal ve illegal olarak birçok amaç uğruna kullanılmaktadır. Tor kullanım amaçlarından biri olan devlet lehine propaganda yapmak, siyasi kimlikli insanlara negatif yönde etkileşim yapmak amacı ile de kullanılır.

Tor Yazılım’ının Tarihi

Tor, ilk olarak 1995 yılında ABD Deniz Harp Araştırma Laboratuvarı’nda Paul Syverson tarafından gizli istihbarat bilgilerinin korunması amacıyla hayata geçirilmişitir.

Tor Nasıl Çalışır?

Tor, anonim yani ağ yapılarının gizli ip adreslerinden bağımsız olarak çalışır. Herhangi yasaklanmış bir siteye girmek istediğimizi düşünelim tıkladığımızda o siteye, 6 farklı sunucu üzerinden girişim sağlar ve o anda sunucu tarafından incelenmeye alınır. 6 farklı sunucu hepsi kontrol ettiği vakit bir birlerine kontrol için yollarlar, siteye giriş yapılana kadar bu işlem çok kısa sürede tamamlanır. Bu işlemlerin geliştiği sırada ise bilgileriniz ip adreslerine kadar direkt şifrelenir. Farklı Farklı sitelere girdikçe bağlantı adresiniz ve ip adresinizin tor browser yardımı ile değiştiği için sizi deşifre etmeleri imkansızdır. Güvenlik amaçlı dünyada ilk 5 sıraya girmektedir bu yazılım.

Nasıl İndirebilirim?

Tor Browser’i kendi gerçek sitesi hariç başka sitelerden indirmenizi tavsiye etmiyoruz, eklenti olarak da kullandığınız mozilla firefox veya chrome ye kurabilirsiniz.