Tez Nedir Nasıl Yazılır?
3 Şubat 2018
admin
Paylaş

Tez Nedir?

Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin; lisans eğitimleri bitiminde araştırma yapması, kendini geliştirmesi için uygulanan öğrenim sürecidir. Tez daha açıklayıcı bir biçimde ise bilimsel yöntemlere dayanarak belli bir fikir, öneri ileri sürmektir. Tezin yazılma amacı; adayın kendine özgün araştırma yapma yeteneği kazandırılmasıdır. Tabi aynı zamanda bilimsel bir makale gibi olmalıdır.

Nasıl Yazılır?

Tez yazmak uzun bir süreç gerektirdiğinden adayın ilgi duyduğu bir konuyu seçmesi en doğrusudur. Adayın seçtiği konu araştırabilecek nitelikte olmalı ve kaynaklara kolayca ulaşabilmelidir. Konun sınırlandırılması gerekmektedir konun ne geniş ne de dar olmaması gerekir. Hipotez kurulur ve belli bir kuramsal temele dayalı olarak değişken ve geliştiren arasında belli ilişkilerin sınanmasını sağlar. Araştırma metodu belirlenir adayın belirlediği konuya göre kütüphane, anket, mülakat, istatistik gibi yöntemler belirlenir. Geçici plan oluşturulur adayın önceden hazırladığı taslaktır, çalışma sırasında nasıl bir yol izleyeceğini gösterir. Tez metni açık ve sade anlaşılır olmalıdır.

Genel olarak bir tezde olması gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 

 -Etkili, farklı bir konu seçmek.

-Konuyu sınırlandırmak.

-Araştırma ve analiz yöntemlerini verimli kullanmak.

-Daha önce yayınlanmış bilimsel literatürleri, makaleleri ve kaynakları araştırarak verimli bir değerlendirme yapılması gerekiyor.

-Araştırma sonuçlarını ve destekleyici argümanları verimli bir şekilde kullanmak.

-Tezinizi uygun bir dilbilgisi ve sözcük yapısında yazmak ve günlük konuşmadan uzak ciddi bir üslupla yazılması gerekir.

-Lisans tezinizin kapak sayfasından son sayfaya kadar biçimlendirilmesini, tablolar ve grafiklerden destek alması gerekir.