Şarkı Yapım Aşamaları
31 Ocak 2018
admin
Paylaş

Şarkı Yapım Aşamaları

Birçok insanın ilham kaynağı, sevinci hatta derdine ortak olarak şarkılar, şarkılarımız. Dinliyoruz eğleniyoruz kederleniyoruz fakat nasıl meydana geldiği hakkında bilgi sahip olmamamız çok normal. Gelin birlikte bir şarkının baştan sona aşamalarını sıralayalım.

Sözlerinin Yazılması

İstenilen şarkının türü ilk olarak belirlenir, örnek olarak pop, caz, arabesk, rap vs gibi. Bu tür belirlendikten sonra daha önce yazılmış bir şarkıyı da seslendirilebilir, birçoğu sanatçı bu şekilde müzik hayatına devam etmektedir. Koray Avcı, Ahmet Kaya gibi birçok sanatçı başka sanatçıların yazdıkları şarkıları izin alınarak seslendirmektedir. Sıfırdan şarkıyı yazıp seslendiren birçok sanatçımızda tabi ki de var, bunlar dan birkaç tanesini saymak gerekirse Yıldız Tilbe, Müslüm Gürses, Serdar Ortaç gibi Sanatçılarımızdır.

Bestenin Yapılması

Sözler Yazıldıktan sonra stüdyo ortamında müziğin fonu yani alt müziği sözlere uyacak enstrümanlarla birlikte çalınır bilgisayarlara kaydedilir.

Söz ve Bestenin Birleşmesi

Söyleyecek olan kişi sözler ve bestenin hazır olması ile ezberlemeye başlar aşina olmaya çalışır, sürekli belirli gün saat aralıkları içerisinde müziğine çalışır. Tam oturaklı söylediği vakit stüdyo ortamında söylenir ve bilgisayara çıplak ses olarak kayıt altına alınır.

Ses Montajı-Mix Mastering

Bütün bu aşamalar bittiği vakit sese çeşitli efectler, düzenlemeler yapılır. Bu düzenlemeler sese yankı vermek gibi derinden gelmek gibi, sesi netleştirmek gibi düzenlemeler yapılır.