Sade Makarna Nasıl Yapılır?
3 Şubat 2018
admin
Paylaş

Sofların baş tacı olup öğrencilerin en kral yemeği makarna tadına doymaz kimse. Sofralarımızdan hiçbir zaman eksik etmediğimiz her gün öğünümüzde kesinlikle olur. Maliyeti ile cebimizin dostu olup ekonomi yapmak isteyenler özellikle yeni evlenenler, bekârlar, öğrenciler için dikkati çekmektedir. En kolay yemekler arasında dikkat çeken makarnadır ve yüzlerce makarna çeşidi vardır.

Sade Makarna Malzemeleri
Makarna çeşitlerinden istediğiniz çeşidi kullanabilirsiniz spagetti, burgu, fiyonk, kelebek, v.b olanlardır.

-Margarin yâda tereyağı olabilir
-7 su bardağı su
-yarım yemek kaşığı tuz

Yarım fincandan biraz daha fazla sıvı yağ (En sağlıklı olanı zeytinyağıdır ama çoğu kişi makarnada kokusunu sevmez, tadını sevdiğiniz farklı bir sıvı yağ da tercih edebilirsiniz.)

Sade Makarna Yapılışı
Orta boy tenceremiz hazırda olsun içerisine suyumuzu dökerek bekleyelim. Su hafiften ısındıktan hemen sonra 1 yemek kaşığı tuz dökelim. Biraz karıştırdıktan sonra tuz erimeye başladığı zaman aldığımız paket makarnayı açarak orta boy tenceremize boşaltalım.

Makarnanın pişirme süresi ısısına göre değişiklik gösterebilir. Bekleme süremiz 12 dakika olmalıdır. Kaynadığı zaman arada tadına bakıp pişip pişmediğini öğrenebiliriz. Damak tadımıza uygun bir tat oluştuğu zaman çıkarabiliriz

Süzgeçten geçirip makarnamızı biraz bekletip. Tenceremiz hazırda beklesin içerisine koyacağımız yağımızı makarnamıza katıp. Eriyen yağ bir süre kaynayıp kıvama geldikten hemen sonra makarnamızı tekrardan süzgeçten geçirmemiz gerekiyor ve daha sonra tencerenin içine boşaltıp. Servis yapabiliriz şimdiden afiyet olsun.