Kurşun kalem nasıl yapılır ?
2 Şubat 2018
admin
Paylaş

Kurşun kalem nasıl yapılır ?

 İşaret koymak için kullanılan ilk malzeme, tahmini olarak mağara duvarlarına resim yapmaya çalışmakla ortaya çıkan kömürleşmiş çubuktu . Eski Yunanlılar ve Romalılar resim, yazı için kurşun parçaları adı verilen aleti kullanıyorlardı. 1566’ta Kuzeybatı İngiltere’deki Borrowdale yakınlarında çalışan madenciler, kurşundan daha koyu bir renge sahip işaret bırakabilen yumuşak ve parlak bir madde, malzeme buldular. Bu maddeye “siyah kurşun” adı verildi. İnce ve kısa çubuklara ayrılıp bir şeritle sarıldığında, bu maddeden eşsiz işaretler yapabildiğini gördüler. Daha sonra 1775’da bilim insanları siyah kurşun adı verilen aslında kurşun olmadığını fark ettiler. Elmas ve kömüründe içinde bulunduğu saf karbon ailesinin bir parçasıydı bu madde. Ona grafit adını verildi. Yine de biz kurşun demeye devam ediyoruz.

KURŞUN KALEMİN YAPIM AŞAMALARI

– Grafit, toz haline getirildikten Sonra kil, su ve bazı başka kimyasal maddelerle karıştırıldı.

– Grafitten adı verilen adı madden elde edilen macun, ince bir ip haline gelecek şekilde dar bir delikten sıkıp çıkarıldı. İp, kalem boyunda olacak şekilde kesilir ve düz olarak kurutulmaya bırakıldı.

– Sedir ağacı bu iş için en uygun ağaçtı, bir kalem uzunluğunda kesilecek şekilde suntalar rendelenerek düzeltildi ve bir yüzlerine oluklar açıldı.

-Üzerlerinde grafit veya zamk olmayacak, oluklu diğer suntalar ile ilk suntaların üzerine yerleştirildi.

-Başka bir makine ile, kalemleri istenen renge boyar. Boya kuruduğu zaman ise son makine kalemlerin kenarlarını istenen şekilde damgalar