Kalp krizi nedir? Belirtileri nelerdir?
25 Aralık 2017
admin
Paylaş

Kalp krizi nedir? ,Belirtileri nelerdir?

Kalp krizi, kalbi ana besleyici atardamarların oluşan koroner arterlerde aniden tıkanmasına bağlı olarak kalp kasının bir bölümünün yeterince oksijen alamaması sonucu kalbin dokusunun hasara uğramasıdır.

 KALP KRİZİ NASIL ANLAŞILIR?

Göğüste 15 dakikadan fazla süren omuz, boyun ve kollara doğru yayılan şiddetli ağrı yapan, öksürük, nefes darlığı, kusma, bayılma, soğuk terleme, aşırı yorgunluk vb. duyulur. Bazen alışılmışın dışında kalp krizi çok ani ve ağır bulgular ile baş gösterir ve kolayca tanımlanabilir. Ancak bu durum bazı kişilerde aynı olmayabilir örneğin; şeker hastalığı olan kişilerde olay hafif ve yavaş bir ağrıyla kendini belli eder.

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göğüste tam yeri belli olmayan ama genellikle orta kısmında sıkışma, daralma hissi veren bir ağrı, basınç meydana gelir, bu ağrı sol kola ve çeneye doğru dağılır, ağrı hareket etmekle bir şey değişmez tam tersi artar, dinlenirken azalır azda olsa ama geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürebilir. Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı baş gösterir. Diyabet hastalarında belirtiler çok gizli olabiliyor. Genellikle hiç bir ağrı hissetmezler. Pek çok görünen nefes darlığı ve soğuk terleme hakkında şikâyette bulunurlar.