Deprem Nedir ve Nasıl Oluşur?
4 Şubat 2018
admin
Paylaş

Deprem Nedir?

Deprem yer kabuğu adı verilen içinde oluşan kırılmalar sebebiyle oluşan titreşim, dalgalar biçimde yayılarak yeryüzünde yansıdığı doğa olayıdır.  Bu dalgalar oluşurken ve yayılırken etkisini gösterdiği her yeri ektisi altına alır ve kırılmalara yol açar. Diğer bir açıklamayla üzerinde yaşamımızı sürdürdüğümüz ve hareketsiz olarak görünen toprağın hareket ederek üzerinde bulunan her şeye çökertmesi ve zarar vermesi olayıdır. Bu olay gerçekleştiği zaman can ve mal kayıpları olabilir. Bu doğa olayı inceleyen bilim dalına ise Sismoloji adı verilir. Bu bilim ise depremin hangi şartlar altında oluştuğunu hangi yönden gelip hangi yöne gittiğini araştırır.

Deprem Nasıl Oluşur?

Depremlerin büyük bir çoğunluğu 14 km derinliğine kadar ulaşan elastik kısımda meydana gelir. Bu kısımda meydana gelen sıcaklık 500 derecenin üzerinde olduğu için hiçbir yere hareketi olmaz. Elastik adı verilen üst kısmında her yıl birkaç cm’lik bir kayma hareketi gerçekleşir. Bu hareketler yıllar içinde birikir ve büyük bir hal alır.

Deprem Türleri Nelerdir?

Tektonik Depremler: Günümüzde yeryüzünde oluşan depremlerin %90’ını tektonik depremler oluşturur.

Volkanik Depremler:  Volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkan deprem türüdür.

Çöküntü Depremler:  Bu tür depremler yerin altında oluşum gösteren boşlukların tavanlarında oluşum gösteren toprağın yumuşaması ve çökmesi sonucu ortaya çıkan depremlerdir.

Tsunami: Deprem odak noktası denizin altında ve denizin içerisinde oluşum gösteren deprem türüdür. Depremin ortaya geldiği meydanda denizde dalgalar kıyıya doğru vurur ve o kadar büyük boyutlarda dalgalar olur ki, kıyıda bulunan tüm ev ve işyerlerine maddi zarar verir.