Çeviri Nasıl Yapılır?
13 Mart 2018
admin
Paylaş

Çeviri nasıl yapılır?

Günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan yabancı metinler işimizi zorlaştırıyor ve bizde çeviri yapmak zorunda kalıyoruz. Çeviri işlemini faydalı bir şekilde yapmak için her iki dilde yazılmış bir cümlenin, kelimenin ortaya çıkardığı anlamın ve doğruluğunun bozulmadan farklı bir dile çevrilmesidir. Çeviri işlemini başarılı ve verimli bir şekilde gerçekleştirmek için anlam geçişinin eksiksiz ve doğru bir şekilde olması gerekir. Çevirinin nasıl yapılması söz konuş olduğundan öncelik mana üzerinde durmamız gerekiyor.

Sağlıklı bir çeviri yapmak için mana ne kadar önemliyse, bu manayı ifade edecek olan doğru seçilmiş kelimelerinde tercih edilmesi de bir o kadar önemlidir. Örnek verecek olursak günümüzde en fazla sıkıntı yaşanılan dil İngilizcedir. Bu dille Türkçeyi kıyaslarsak, İngilizcede bir kelimenin Türkçeye göre daha fazla anlamını olduğunu fark edebiliriz. Bu nedenle Türkçe bir kelimenin İngilizcede ki karşılığını bulmak için doğru kelimeyi seçmemiz gerekir.

İngilizce -Türkçe Çeviri Yapmak

Türkçe – İngilizce arasında çeviri yapmak için cümlelerde bulunan her kelimeyi direk çevirmek doğru bir girişim olmayacaktır. Bu sebepten ötürü cümle çeşidinin iyi belirlenmesi gerekir. Cümle çeşidinin doğru bir şekilde seçilmesi, o cümlenin hangi amaçla kullanılmış olduğu metnin de sağlıklı bir şekilde belirlemek gerekir. Cümleleri birbirine çevirirken asıl önemli durum ise noktalama işaretlerini olduğunu hatırlatmak gerekir. Sonuç olarak dil bilgisini çok iyi bilmemiz gerekiyor ve çevirisi yapılacak dilinde dil bilgisini öğrenmemiz gerekiyor.