Cam Misket Nasıl Yapılır?
1 Şubat 2018
admin
Paylaş

İnsanlar, misket(bilye) adı verilen oyun amaçlı kullanılan taş ya da mermeri eski Mısır ve Roma döneminden bu zaman kadar eğlence ve oyun için kullandılar. 100 yıl önce taştan ya da mermerden yontularak yapılan misketler, günümüzde dr artık cam üretiminin alanına girdi pek çok üründen sadece biridir.

    Misket yapımında camın tercih edilmesinin sebebi ise, yalnızca maliyet az ya da kolay kullanılır olması değildir. Asıl önemli neden, camın son derece estetik bir yapıya sahip olmasıdır. Cam hammadde kaybı olmadığı için defalarca geri dönüştürülebilen, geri dönüşüm aşaması sırasında, estetik özelliklerinden hiçbir şey kaybetmeyen nadide bir maddedir. Cam bilye(misket) yapımında kullanılacak olan ham maddeler genellikle önceden kullanılmış camların geri dönüştürülmesiyle elde edilir.

    El yapımı cam misketler, renkli camların veya billur camın katmanlarından geçerek birbirine yedirilmesiyle oluşur. Zanaatkarlar, misketin içinde olmasını istediği desene ve şekle göre, renkli cama istedikleri bir şekil verirler. Fırında eritilen billur camlar, bu renkli camlar üzerinde iyice gezdirilip tekrar fırına verilir. Her katman sonrası fırından çıkan ürün el yardımı ile, ıslak kağıtlarla şekil verilir. Daha sonra misket istenen boyutlara getirilip ana kütleden ayrılır. Şimdi ki zaman diliminde , artık cam fabrikaları; cam misket üretimi de yapıyorlar. Tabi ki de cam fabrikalarında üretilen fabrikasyon cam misketler daha sade ve naif bir görünüme sahip olurlar. Boyutları da standarttır her zaman.