Animasyon Filmi Nasıl Çekilir?
1 Şubat 2018
admin
Paylaş

Bir animasyon filminin tamamlanması, çoğu zaman gerçek oyuncuların yer aldığı film çekimlerinden çok daha uzun süre zarfında gerçekleşebilir. Her ne kadar, diğer filmlerdeki gibi sahnelerin tekrardan çekilmesi gerekmese de, bu işin arka planı diyebileceğimiz kamera arkası ve laboratuvar çalışmaları çok uğraştırıcıdır ve zaman alır. Bu yüzünden yarım saatlik bir animasyon filminin bile tamamlanması yaklaşık 9-10 ay kadar bir süre alabilir. Bir animasyon filminin 1 saniyesinde 24 kare görüntünün perdeden geçtiğini de bilmek gerekiyor. Yarım saatlik bir filmde bu sayı yaklaşık 45.000’dir. Bu işin uzun sürmesinin en önemli sebebi ise, her işlemin filmin her bir karesi için, yani 45 .000 kare için, tek tek yapılması gerekiyor. Ayrıca, animasyon filmleri birçok evreden geçiyor;

 

Öykünün Yazılması: Bu ilk evrede senaristler devrededir kimin ne yapacağı belirlenir.

Görsel Öyküleme: Senaryo tamamlandıktan hemen sonra animasyoncular, her sahneyi “storyboard” ismi verilen sayfalara teker teker çizmeleri gerekir.

Seslendirme: Senaryo ve sahnelerin tam nasıl olacağı kesinleştikten sonra sıra seslendirmeye gelir.

Animasyona Geçiş: Tabi artık görsel öyküleme evresinde yapılan çizimlerin, animasyon yöntemiyle yeniden ele alınmasını gerekiyor.

Modelleme: Kimi animasyon film stüdyoları, yukarıda anlatılanları kullanmazlar. Bunlar, daha çok 3D modelleme yöntemini tercih edip kullanırlar.

 Set Hazırlığı: Sahnenin nasıl bir ortamda geçtiğine bağlı olarak animasyon film setinde, masa, sandalye, oyuncak v.b gibi eşyalar yardımıyla gerçek dünyaya benzer bir dekor hazırlanması gerekir.