Afiş Nedir Nasıl Hazırlanır?
4 Şubat 2018
admin
Paylaş

Afiş Nedir?

Afiş, mekân tanıtımları işyerleri vb. kurumların açılışından haberdar etmek bir nevi reklam kâğıdı da diyebileceğimiz dijital baskı çeşididir.

Afiş Nasıl Yapılır veya Hazırlanır?

Afişler dijital ortam da yani bilgisayarda photoshop veya corel destekli programlar ile ilk önce tasarımı ve içeriği hazırlanır. Bu süreçten sonra matbaa türü mekânlarda baskıya sunulur. Daha detayına inmek gerekirse 70×100 boyutları standart boyutlarıdır, isteğe göre daha küçük veya daha büyük de yapılabilir.

Afiş Hazırlama Püf Noktaları

-Albenisi olması gerekir, albeni den kastım ilgi çekici ve göze hoş gelmesi lazım,

-Afişte verilen içerik etkileyici ve genel olarak insanlarda merak uyandırmalı,

-Kısa ve Öz Olmalı,

-İçerik özgün bir biçim de anlatılmış olmalı,

-Hazırlanan afişin içeriği örnek vermek gerekirse bir fırın afişi ise mutlaka işletmenin logosu bulunmalıdır uygun bir köşede.

-Afişi yapacak tasarımcıya işletme ile ilgili bilgiler tam anlaşılır bir biçim de verilmelidir ki tasarımcının hayalinde ki tasarım tam anlamıyla kâğıda dökülsün.

-Afişin içeriği hazırlanırken işletmenin sloganı uygun bir yere konulup görüntü kirliliği yapmaması ve ayrıca okunabilir bir yazı fontu yani yazı stili kullanılmalıdır.

-İşletmeler rekabet içerinde olduklarından reklam panosunda sadece sizin değil, birden fazla kişinin de afişi olduğunu unutmayarak, afişin tasarımı eşsiz ve benzersiz olmalıdır.

-Kafa karıştırıp buruşup atılıp bir afiş olmasını istemiyorsanız J bu püf noktaları kesinlikle uygulayınız kolay gelsin.